HL15AZFL500B Audio Loud Speaker
MOQ : 10 Pieces
HL15AZFL500B Audio Loud Speaker Specification
  • Impedance
  • 8 Ohm
  • Support
  • Passive
  • Dimension (L*W*H)
  • Diameter: 385 mm (15 inch); Height: 176 mm
  • Magnet Type
  • Ferrite
  • Frequency Response
  • 40 Hz - 3.5 kHz
  • Size
  • 15 inch
  • Cabinet Material
  • Not Included (Raw Speaker Driver)
  • Product Type
  • Audio Loud Speaker
  • Channels
  • Single
  • Output Power
  • 500W (AES) / 1000W (Peak)
  • Wireless
  • No
  • Power
  • 500W
  • Usage
  • Professional Audio, PA Systems, DJ, Concerts, Stage, Indoor & Outdoor Sound
  • Weight (kg)
  • 9.3 kg
  • Color
  • Black
  • Voice Coil Diameter
  • 4 inch (100 mm)
  • Qts
  • 0.37
  • Basket Type
  • Pressed Steel
  • Sensitivity
  • 98 dB (1W/1m)
  • Magnet Weight
  • 2100 g
  • Resonance Frequency (Fs)
  • 45 Hz
  • Voice Coil Material
  • Copper
  • Maximum SPL
  • 127 dB
  • Connection Type
  • Push Terminal
  • Recommended Enclosure Volume
  • 55 - 120 Liters
  • Xmax
  • 8 mm
  • Cone Material
  • Paper
  • Displacement Volume
  • 6.6 Liters
  • Mounting Depth
  • 176 mm
HL15AZFL500B Audio Loud Speaker Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 10 Pieces
  • Payment Terms
  • Cash in Advance (CID)
  • Supply Ability
  • 5000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 2-10 Days
  • Main Domestic Market
  • All India
About HL15AZFL500B Audio Loud Speaker
Experience ephemeral sound quality that champions performance with the HL15AZFL500B Audio Loud Speaker. Crafted for those who seek more than a bargain, this valuable 15-inch speaker offers a lofty 500W of raw audio power, featuring a 4-inch copper voice coil for maximum clarity. With a sensitivity of 98 dB and maximum SPL of 127 dB, every beat is delivered powerfully. Its pressed steel basket, ferrite magnet, and push terminal connections ensure lasting durability and quick setup-ideal for professional audio, concerts, DJ events, and both indoor and outdoor applications. Get the forefront of premium sound without compromise.
Versatile Application & Premium Features
Sample Policy, Certifications & Payment Terms
FAQ's of HL15AZFL500B Audio Loud Speaker:
Q: How do I install the HL15AZFL500B Audio Loud Speaker in a PA system?
A: To install, securely mount the speaker into a compatible enclosure (not included), connect the push terminals to your PA amplifier, ensuring correct impedance (8 Ohm), and follow standard safety guidelines.